9. Septembra 2024.

Ko stoji iza tajne EU grupacije koja članstvo naplaćuje 50 hiljada evra?

Njihovi klijenti su najmoćnije kompanije na svetu, kao što je BlackRock.

Pod ‘masterom’ think-tank organizacije Eurofi, koja ‘samo’ organizuje diskusije moćnih biznismena i političara, krije se jedna od najvećih lobističkih grupa u Evropskoj uniji sa budžetom od šest miliona evra, otkriva portal Politiko.

Izvor prihoda Eurofija, prema istom izvoru, su naknade za članarine i usluge koje se pružaju klijentima u globalnoj finansijskoj industriji, uključujući investicioni fond BlackRock, banku Goldman Sachs i kartičarsku kuću American Ekpress. Dok su imena klijenata Eurofija javno dostupna, visina članarine je poslovna tajna, a Politiko ima informaciju da je reč o čak 50.000 evra. Članstvo u pomenutoj organizaciji omogućava učešće na Eurofi poslovnim sastancima i panelima koji su zatvoreni za javnost.

– Iako u ovom slučaju nema govora o zloupotrebi, situacija izaziva zabrinutost oko prirode lobiranja u EU. Ko plaća, koliko i kakav uticaj kupuje njihov novac? – upozorava Politiko, skrećući pažnju na aktivnosti Eurofija prema zvaničnicima Evropske unije. Naime, „tajna i neprozirna EU lobi grupa“, kako portal naziva Eurofi, plaća poslanicima Evropskog parlamenta da borave u otmenim hotelima u kojima se organizuju „čajanke“.

– Visoki poslanici Evropskog parlamenta sa uticajnim ulogama u finansijskom zakonodavstvu otkrili su da im je Eurofi platio boravak u luksuznim hotelima i neka njihova putovanja – navodi portal.

Tri zaposlena


Isti izvor je otkrio da Eurofi ostvaruje rekordne prihode za industriju lobiranja, uprkos tome, upozorio je Politiko, da ta organizacija ima samo tri stalno zaposlena i nijedan javno dostupan račun.

Njegova glavna operacija uključuje organizovanje lobističke ekstravagancije iza zatvorenih vrata dva puta godišnje uoči sastanaka ministara finansija EU, koja privlači najviše evropske zvaničnike, šefove centralnih banaka i finansijske insajdere – dodaje portal.

Analizirajući moguće „pipke” uticaja Eurofija, Politiko napominje da je uticaj finansijskog sektora u Briselu vidljiv poslednjih godina „uvođenjem mekših pravila za banke i osiguravače nego što to zahtevaju regulatori, i primetan uspeh u ublažavanju reformi koje bi mogle šteti interesima sektora“.

To je jedna od najneprozirnijih grupa kojih mogu da se setim – prokomentarisao je za Politiko Kenet Har, istraživač neprofitne organizacije Corporate Europe Observatori. Zaista je čudno imati tako veliki budžet sa samo nekoliko ljudi, dodaje Haar.

Eurofijev modus operandi se razlikuje od drugih velikih lobija u Briselu, koji proširuju svoje kancelarije kako bi pokušali da utiču na politiku i pridobiju uho vrhunskih evrokrata. Eurofi, zaključuje Politiko, insistira na tome da ne predstavlja interese finansijske industrije, već samo pruža platformu za diskusiju.

– Ali finansijska težina Eurofija ga uzdiže među najveće lobističke organizacije u Briselu, odmah iza tehnoloških giganata poput Gugla i Epla, koji su uložili ogromne resurse da utiču na briselsku mašineriju. Ima članstvo od više od 100 finansijskih igrača, a budžet mu je povećan za skoro 50 odsto u odnosu na poslednju raspoloživu cifru od 3,9 miliona evra za 2020. godinu, čime je samo Insurance Europe veća lobistička grupa za finansijsku industriju – ističe portal, napominjući da Eurofi ima više resursa od velikih bankarskih lobija, moćnog lobija farmaceutske industrije predstavljene kroz Evropsku federaciju farmaceutskih industrija i udruženja i poslovnu grupu BusinessEurope.

Eurofi ima veoma lak pristup državnim službenicima i donosiocima odluka, a kada povećaju budžet dobiće samo još veći pristup – ocenio je Kenet Har.

Intervju je povučen


Politiko je „zavirio” i u dnevni red septembarske „sednice” Eurofija u Budimpešti i ustanovio da su guverner Narodne banke Francuske Fransoa Vileroa de Galhau, predsednica Evropske investicione banke Nadija Kalvinjo i potpredsednica Evropske Komisija Valdis Dombrovskis će učestvovati u „diskusijama“. Očekuje se dolazak stotinak predstavnika finansijske industrije, dodaje portal.

Određeni broj finansijskih lobista rekao je Politiku da sumnjaju u Eurofio zbog njegovih visokih troškova i privatne organizacije, ali smatraju da bi propustili ako ne bi prisustvovali njegovim konferencijama. Portal je u nekoliko navrata pokušao da kontaktira Eurofi kako bi mogao da odgovori na pitanja postavljena u odgovarajućem članku, uključujući i nedostatak transparentnosti.

Nekoliko poruka na mail sajta Evrofija ostalo je bez odgovora. Žan-Mari Andres, viši saradnik Eurofija, koji se javio na poziv na broj koji je naveden u registru transparentnosti, prvo je odgovorio na pitanja, ali je potom poslao mejl u kome se navodi da nije ovlašćen da razgovara sa novinarima – navodi Politiko.

Prevodeći glavni tok odgovora koje im je dao Žan-Mari Andres, Politiko navodi da im je Andres rekao da Eurofi ne treba posmatrati kao lobistu, već kao organizatora debate. Veći budžet Eurofija sagovornik Politika objasnio je inflacijom i potrebom angažovanja većih sala.

Eurofi u svom javnom saopštenju insistira da ne zastupa komercijalne interese i da deluje u perspektivi opšteg interesa za unapređenje celokupnog finansijskog tržišta. Zagovornici kampanje za transparentnost kažu da ovo nije u skladu sa činjenicom da je finansiraju finansijski giganti poput Amazon Veb Services i J.P. Morgan, koji plaćaju Evrofiji za privilegiju da mogu da sateraju regulatore na njihovim konferencijama – komentariše portal.

Pariska adresa


Analizirajući „tajnu uspeha” Eurofija, Politiko napominje da ga je u Parizu osnovao bivši guverner Narodne banke Francuske Žak de Larozjer, a potpomognut, dodaju, svojim vezama sa predsednicima Saveta EU, koji se rotiraju između zemalja svakih šest meseci.

– Eurofi predvodi Dejvid Rajt, bivši britanski zvaničnik EU, a operativno njime rukovodi Francuz Didije Kaen. Konferencije se održavaju u danima uoči sastanka ministara finansija zemlje na čelu Saveta, što znači da su najviši zvaničnici već u gradu – objašnjava portal.

Lobisti, regulatori, zvaničnici i diplomate sa kojima je Politico kontaktirao slažu se da je Eurofia konferencija dosadna sporedna predstava, puna panela samo za muškarce i kontrolisanih debata, u poređenju sa lobističkim ‘vrteškom’ oko konferencije koja se održava uz obične kafe i pića.

Sve se odvija potpuno iza zatvorenih vrata. Novinarima je zabranjen pristup, a Politiko je izbačen iz hola hotela u kojem je prošle jeseni održana konferencija u Santjago de Komposteli u Španiji – navodi portal.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare